Celý západní svět se snaží bojovat s praním špinavých peněz, a to různými způsoby. Jedním ze způsobů, který zvolila Evropská unie, jsou evropské směrnice snažící se legislativně upravit předcházení využívání finančního systému k praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Nástrojem tohoto boje je rovněž tzv. evidence skutečných majitelů právnických osob. V návaznosti na…
Objednali jste si na e-shopu zboží, které Vám nebylo doručeno, anebo Vám dodáno bylo, ovšem kvalita neodpovídá tomu, co obchodník prezentuje na svých stránkách? Odmítá s Vámi obchodník komunikovat a na reklamaci nereaguje? Možná si říkáte, že jste neměli zaplatit zboží předem kartou a že jste tak zbytečně vyhodili své…
Se vznikem manželství (pomineme-li eventualitu tzv. předmanželské smlouvy) dochází ze zákona také ke vzniku společného jmění manželů jako majetkového uspořádání mezi manžely, jehož cílem je zjednodušeně řečeno vytvořit formu bezpodílového spoluvlastnictví mezi lidmi, kteří se zavázali býti sami sobě oporou, „dokud je smrt nerozdělí“. Jedná se tak o jeden ze…
V souvislosti s epidemií koronaviru zaměstnavatelé i zaměstnanci při běžných úkolech pracovního života čelí zcela novým situacím, na které však právo zatím nenabízí jasné řešení. Pokud aktuální právní stav a zákony nedávají jasnou odpověď, pak nezbývá než se pokusit nejasnosti vyložit a vyhodnotit možná rizika. Pojďme se zaměřit na jednu z dílčích výzev,…
V článku věnovaném úskalí vendor locku jsme naznačili, že vývojem softwaru spolupráce kupujícího a tvůrce/vývojáře nekončí. Software (jehož vnější podobou je např. aplikace na mobilním telefonu), resp. jeho okolní svět je živý organismus, který se neustále proměňuje, různé jiné programy na něj útočí, proměňuje se prostředí, v němž je používán apod. A…